Pod nohama lamino

Nač vymýšlet nové druhy podlah, když celé generace byly spokojeny s těmi dřevěnými, kamennými nebo prostě udupali v chalupě hlínu a žilo se? Protože chceme pohodlí, teplo a čistě a nechť je i parádní! Nemáme čas na složité úklid a chceme ji hned a bez velké námahy

Plovoucí laminátová

Možná už trochu pominul šílenství z výjimečnosti plovoucích laminátových podlah, stále však patří pro svou cenovou dostupnost, snadnou instalaci a údržbu k nejvyhledávanějším. Některé z nich od pravých dřevěných podlah na první pohled ani nerozeznáte. Laminát je ale o něco tvrdší a chladnější, kroky hlučnější. Pokud však při montáži nezapomenete na protihlukovou vrstvu, která se po stisknutí pokaždé vrátí do původního tvaru, může být i laminátová podlaha poměrně tichá.

Koberec může tvořit praktickou, nenápadnou součást interiéru nebo se stát jeho nepřehlédnutelnou dominantou. Jakkoli jsou v módě podlahy přírodní nebo napodobující přírodní materiály, toužíme po textilii na podlaze alespoň v obýváku nebo v bezprostřední blízkosti lůžka. Dokonce i odpůrci koberců a ochránci alergiky připouštějí, že koberec může zadržovat víření prachu v místnosti a při správné údržbě prospívá domácím esteticky i protiprachovým. Při výběru koberců nejednou popustíme uzdu fantazii a pro ty, kteří se vidí v interiéru s extravagantními bytovými doplňky, utkaly z vlny z Mongolska a ozvláštnili krystaly Swarovski koberce Cini značky Luxor Style.
Technologie pokročily a nám se usnadnil způsob ukládání laminátových parket na takzvaný suchý zámek. Ukládat je můžete pouze na suchý, pevný a rovný podklad. Při větších nerovnostech nestačí jen několik milimetrů hrubá podložka, která v sobě spojuje tepelněizolační, zvukověizolační, dilatační a jiné vlastnosti důležité z hlediska dlouhé životnosti podlahy, ale podklad se musí vyrovnat samonivelační vrstvou. Parkety bez lepení do sebe jednoduše zacvaknou. Po podlaze se lze projít a nábytek stahovat hned po montáži.

Výtvarné dílo, které dominuje tomuto interiéru, a škála přírodních barev jakoby si ptali architektonicky čistou podlahu. V tomto případě se povrch laminátové podlahy důkladně zakamuflovat do podoby betonových velkorozměrových dlaždic. Nezapomnělo se ani na tenkou drážku mezi jednotlivými díly podlahy. Vznikl tak působivý čtvercový rastr vhodný do prostorných obytných zón.

Jak ji položit

Tužka, metr, kladivo (nejlépe gumové), příklepová destička, pilka s jemnými zuby a dilatační klíny jsou určeny pro toho, kdo se rozhodl pro instalaci plovoucí podlahy. Mezi podklad a podlahu vždy třeba položit podložku a parotěsnou fólii. Podložka slouží k vyrovnání mírných nerovností podkladové vrstvy, především však tlumí zvuky ať už ty, které slyšíme, když chodíme po podlaze, nebo ty, co slyší naši sousedé. Pokud je v bytě či domě podlahové vytápění, je nezbytné zjistit, jaký druh podložky je určen na takový případ. Podlaha vydrží dlouho a vypadá dobře jen tehdy, pokud je bezchybně uložena. Jednotlivé desky se mohou do sebe zasouvat ze šikmé nebo horizontální polohy.

Kdysi jsme si zvykli na laminátovou klasiku v podobě světlého dřeva. Kdo si vybere do obytných prostor tmavší odstín, musí počítat s tím, že se na ní více zviditelní prach. Místnost s tmavou podlahou potřebuje více světla a světlý odstín stěn i nábytku.
Pokud máte kvalitní zámek při šikmé poloze (přibližně 15 ° úhel), stačí desky otočit směrem dolů a zasunout do sebe. Horizontální zasouvání je vhodné zejména pod těžko dostupná místa v blízkosti dveřních rámů nebo radiátorů. Zde již je třeba zaklapnout do sebe jednotlivé desky pomocí kladiva a příklepové destičky. Používejte pouze doporučené nástroje, aby se nestalo, že poškodíte podlahové panely. Dejte si také pozor, aby doplňky plovoucí podlahy, jako například soklové lišty, krytky radiátorových trubek nebo okrajové, respektive přechodové profily, byly ze stejného materiálu a měly stejný odstín jako celá podlaha.