PVC podlaha

Podobá se na dřevěnou podlahu, a není to dřevo, podobá se na laminátovou podlahu, a není to laminát, podobá se na dlažbu, a není to dlažba, může se podobat i na korek, dokonce může mít i vzhled profilovaného plechu, vždy však zůstává měkká na dotek. Podlahové krytiny z měkčeného vinylu dokáží nabídnout opravdu širokou škálu vzorů, mají však i další přednosti.

Podlaha se výrazně podílí na celkové podobě interiéru, kromě vzhledu však při jejím výběru závazná i jiné vlastnosti. K důležitým přednostem vinylových podlah patří například to, že dobře odolávají vodě, vlhkosti i čistícím a dezinfekčním prostředkům, a snadno se z nich odstraňují nečistoty i mastnota. Díky tomu, že nášlapná vrstva je měkká, vydrží, na rozdíl od dlažby či dřeva, i dopad těžkých předmětů.

Moderní vinylové podlahy mají ochrannou vrstvu, která jim dodává potřebnou tvrdost a odolnost proti oděru, chrání je proti šmouhám od bot a preventivně působí proti usazování nečistot. Obsahují také prvky, které snižují riziko uklouznutí, když je podlaha mokrá. Podobně jako u laminátů, i vinylové podlahové krytiny se dělí podle tvrdosti a třídy zatížení (jsou odvozeny od počtu vyztužujících vrstev, tloušťky nášlapné vrstvy a typu podkladu), takže si podle svých požadavků snadno vyberete ten nejvhodnější typ.

K dobrým vlastnostem vinylu možná přičíst i to, že je vhodný i pro podlahové vytápění. Může tak být teplejší alternativou keramické dlažby. A v neposlední řadě patří k přednostem těchto podlah i cena právě ona totiž bývá důležitým faktorem při výběru podlahové krytiny. Vinylové podlahoviny se prodávají za opravdu přijatelné ceny, a přitom nabízejí široký výběr vzorů od abstraktních, přes reálné imitace různých druhů dřevin či dlažby, až po originální kovový vzhled.
PVC nebo vinylová podlaha se často nesprávně označuje jako lino. Zásadní rozdíl je v tom, že linoleum je přírodní materiál a vinylové nebo PVC podlahové krytiny jsou syntetické. V průběhu druhé světové války vznikl nedostatek přírodních surovin potřebných k výrobě linolea, proto bylo nutné vymyslet za něj náhradu. Alternativou se stal koncem padesátých let syntetický materiál na bázi ropy.

První PVC podlahu vyrobila společnost Dinamic Nobel, která dříve vyráběla linoleum. Šlo o podlahu z hygienicky nezávadného a přizpůsobivého materiálu vyrobeného poměrně jednoduchou technologií, rychlejší a zároveň levnější než linoleum. Dnešní vinylové podlahové krytiny však udělali velký vývojový skok a s těmi původními, v omezené škále vzorů a pokulhávající kvalitě, už mají společný jen název.

Na co netřeba zapomenout?

Podlahová krytina z měkčeného vinylu je měkká, proto by se mohla pod váhou nábytku otisknout. Moderní kvalitní podlahoviny již obsahují na rubové straně roznášecí pěnu s tvarovou pamětí, která rozloží zatížení na větší plochu a po odstranění zatížení umožní návrat do původního tvaru. Čas, za který se materiál vrátí do původního stavu, závisí na velikosti zátěže, která na dané místo působila. Při vinylových podlahách však třeba dbát na to, aby se nepoškodily nadměrným bodovým zatížením.

To může způsobit například příliš těžký nábytek, nebo nábytek na nožičkách, které mají malou kontaktní plochu s podlahou. V takovém případě je třeba použít takzvané roznášecí podložky. Pozor je třeba dát i při židlích s vinylovými nebo gumovými kolečky, které by mohly na podlaze zanechat barevné šmouhy. Pokud jsou kolečka příliš malé nebo ostré, je vhodnější vyměnit je za plastové s měkkou kontaktní plochou.
Pokud se bojíte do prostoru s rizikem výskytu vody (například v blízkosti myčky či pračky), položit laminátovou nebo dřevěnou podlahu, ale nechcete se vzdát vzhledu dřeva, zkuste vinylovou podlahovou krytinu:

  • imituje přírodní materiály i plastickým povrchem,
  • neškodí jí voda a snadno se udržuje,
  • její povrch je na dotek příjemně teplý,
  • je měkká a odolává pádem předmětů, například nádobí či hraček.
  • A pokud se vinylová krytina přece jen poškodí, porušený dílec se snadno vymění, aniž by se musela rozebrat celá podlaha.

K dalším přednostem vinylových podlah lze přičítat že:

  • mají menší tepelný odpor jako například laminát, což při podlahovém vytápění znamená rychlejší vytopení prostoru,
  • nepotřebují dilataci, takže podlaha nemusí mít přechodové a soklové lišty, což může představovat estetickou výhodu,
  • podlahu lze používat již po třech až čtyřech hodinách po nalepení.