Údržba laminátové podlahy

Nasucho či na mokro? I na údržbu laminátové podlahy třeba jít s rozmyslem. Pomůže souprava na údržbu laminátového povrchu. Přibalí vám utěrky s mikrovlákny, držák na mop s možností připevnění utěrky, teleskopickou násadu s ergonomickou rukojetí, čistící prostředek a rozprašovač.

Pokud je laminátová podlaha kvalitní, a tedy i dostatečně tvrdá, nevyžaduje speciální ochranu. Rozhodně nepoužívejte produkty, které vytvářejí ochranné vrstvy, například lesky či vosky. Tyto prostředky vytvářejí na povrchu podlahy film, který ztíží nebo znemožní odstraňování skvrn. Po jejich aplikaci by nebylo možné podlahu dále řádně čistit. Navíc, podlaha může být nebezpečně kluzká. Díky tvrdému a těsnému povrchu laminátových podlah vyšší třídy je zbytečné mýt jejich pokaždé vodou. V závislosti na znečištění podlahy stačí, aby se na mokro uklízelo jednou za měsíc; nejlépe čisticím prostředkem na laminát, který zabrání elektrostatickému lepení nečistot, a mikrovláky. Složení těchto vláken zajišťuje přiměřené mechanické vyleštění podlahy aniž byste museli vyvíjet přílišný svislý tlak.

Směs vody a čistícího prostředku stříkněte několikrát přímo na utěrku tak, aby byla vlhká, a ne příliš mokrá, a pak ji upnete k mopu. Čisticí prostředek nikdy nestříkejte přímo na podlahu.

Pozor, příliš časté mokré čištění může údržbu podlah ztížit nebo jejich nenávratně poškodit. Takové povrchy lze vysát vysavačem vhodným na údržbu plovoucích podlah. Předtím se však vyplatí nasucho uvolnit prach a nečistoty utěrkou s mikrovlákny. Nedejte se zlákat impregnovanými utěrkami, které jsou většinou jen jednorázové. Kromě toho jsou impregnovány olejovitými látkami, které se později přičiní o přilepení nečistot na podlahu. Textilie s mikrovlákny, které účinně uvolňují a vážou nečistoty a odstraňují vlhkost, mají speciální strukturu oček. Okraje utěrky, kterou jste předtím obrátili očky k podlaze, třeba přeložit přes desku mopu a přichytit je k suchému zipu na straně držáku. Mopem vytírejte podlahu dlouhými tahy v podélném směru lamel nebo překrývajícími se tahy do kříže.

Jak na odolné nečistoty? Stopy gumových nebo plastových podrážek, fixů, rtěnky, dehtu otřete suchým hadříkem, a pokud je třeba, použijte aceton. Krvavou skvrnu odstraňte mírně navlhčeným hadříkem. Pokud je skvrna suchá, opakovaně ji třete suchým hadříkem. Pokud je to nutné, použijte koncentrovaný čistící prostředek. Čokoládu, tuk, olej nebo výrobky na bázi oleje čistěte koncentrovaným čisticím prostředkem. Po odstranění skvrn podlahu vždy vytřete navlhčeným hadříkem s mikrovlákny nebo běžnou hadrem, abyste odstranili zbytky rozpouštědla.

Laminátové přeměny

Vzhledová variabilita laminátových podlah překvapuje. Designéři a technologové našli cestu, jak připodobnit poslední vrstvu podlahy i materiálům, které bychom v souvislosti s dřevěnou podlahou vícevrstvou neočekávali. Šlápnete na dlažbu, a dlažba to není, projdete se po kožené podlaze, a nikoho z kůže nesvlíkli, dotknete se mramoru, a nestudí Nápaditost povrchových úprav tak umožňuje těm, co si potrpí na stylovou podlahu, vybrat si nejen laminátovou klasiku , ale také varianty podlah z kategorie cenově dostupného luxusu.